Úkol zní jasně: zvolit papeže! Kardinály dnes čekají až čtyři volební kola. Popisujeme, co očekávat a ohlížíme se za děním prvního dne konkláve.
Řím – V osmé květnové ráno se probouzí Řím a s ním i Dům svaté Marty. Tedy konkrétně 133 kardinálů katolické církve, které čeká je stejný úkol jako včera a jako až do úspěšného konce – zvolit papeže. Společně snídají a v 9:15 by měli zasednout k první dnešní volbě.
V demokratické volbě hledají muže, který obsadí jedno z posledních „panovnických“ míst na světě. Místo, kde se vládne bez parlamentu a bez omezení, ale s kterým je zároveň spjato obrovské očekávání, zodpovědnost a vidina, že jde o práci až do posledního dechu.
Druhý den konkláve čekají kardinály celkem čtyři kola volby, pokud tedy během některého z nich nezvolí nového papeže. Včera k tomu dostali jednu příležitost, po třech hodinách čekání se ale ve 21:01 turisté i novináři na Svatopetrském náměstí nakonec dočkali jen černého kouře.
Ten tak završil den, který kardinálové odstartovali společnou bohoslužbou pod vedením kardinála Giovanni Battista Re, který také pronesl kázaní. V něm zdůraznil, že láska je podle něj jediná síla, která může měnit svět. Promluvil také o jednotě nebo potřebě volby papeže „pro dnešní dobu“.
Obsah kardinálovy promluvy okomentoval pro Téma.21 teolog a katolický kněz studující v Římě doktorské studium Petr Soukal:
Extra omnes
Od 16:30 potom kardinálové pokračovali krátkou modlitbou a společným procesím do Sixtinské kaple, kde také složili slavnostní přísahy. V ní se jednotlivě zavázali dodržovat všechna pravidla stanovená pro konkláve, zachovávat o něm mlčenlivost a pokud budou zvoleni papežem, tak také chránit víru i duchovní a světská práva.
Papežský ceremonář Diego Giovanni Ravelli nakonec pronesením slavného „Extra omnes!“ (Všichni ven) poslal mimo kapli všechny, kteří nejsou voliteli. Zůstal jen sám Ravelli a také kardinál Rodrigo Cantalamessa, který má sice již 90 let, ostatní si ho ale vybrali jako muže, který jim má dát poslední impulz k přemýšlení před zahájením samotné volby.
Dnes může 133 volitelů uspořádat celkem čtyři volební kola. Aby v nich některý z kandidátů uspěl, musí získat víc než dvě třetiny hlasů, tedy alespoň 89. Pokud by papeže kardinálové zvolili už ve druhém hlasovacím kole (tedy dnešním prvním), bílý kouř by mohl z komína Sixtinské kaple vyjít kolem 10:30 nebo 11:00. V případě neúspěchu druhého kola volba rovnou pokračuje kolem třetím a kouř vychází až po jeho sečtení – ať už bílý nebo černý.